Świadczenie pielęgnacyjne
Zmiany w zasadach dotyczących uprawnień do świadczenia pielęgnacyjnego, specjalnego zasiłku opiekuńczego i zasiłku dla opiekuna od 01-01-2024
Nowe przepisy zostały wprowadzone przez ustawę z dnia 7 lipca 2023r. o świadczeniu wspierającym. ( Dz. U. z 2023 poz. 1429)
O świadczenie wspierające będą mogły ubiegać się pełnoletnie osoby niepełnosprawne. Wysokość świadczenia będzie uzależniona od poziomu potrzeby wsparcia określonego decyzją o poziomie wsparcia wydaną przez Wojewódzki Zespół ds. Orzekania o niepełnosprawności.
Wniosek o świadczenie wspierające należy złożyć w ZUS.
Świadczenie będzie wprowadzone etapowo od 1 stycznia 2024r. w zależności od potrzeby poziomu wsparcia.
Świadczenie pielęgnacyjne, specjalny zasiłek opiekuńczy, albo zasiłek dla opiekuna nie przysługują jeżeli osoba wymagająca opieki ma przyznane prawo do świadczenia wspierającego. ( art. 63 ust. 6).
Już na etapie składania wniosku o świadczenie wspierające należy poinformować tut. Ośrodek, gdyż wypłata świadczenia pielęgnacyjnego oraz specjalnego zasiłku opiekuńczego podlega wstrzymaniu do czasu rozstrzygnięcia sprawy przez ZUS.
Świadczenie pielęgnacyjne albo specjalny zasiłek opiekuńczy albo zasiłek dla opiekuna, wypłacone za okres, za który osoba wymagająca opieki otrzymała świadczenie wspierające uważa się za nienależnie pobrane
Dla kogo świadczenie pielęgnacyjne?
Świadczenie pielęgnacyjne przysługuje:
1) matce albo ojcu,
2) innym osobom, na których zgodnie z przepisami ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z 2023 r. poz. 2809) ciąży obowiązek alimentacyjny, a także małżonkom,
3) opiekunowi faktycznemu dziecka,
4) rodzinie zastępczej, osobie prowadzącej rodzinny dom dziecka, dyrektorowi placówki opiekuńczo-wychowawczej, dyrektorowi regionalnej placówki opiekuńczo-terapeutycznej albo dyrektorowi interwencyjnego ośrodka preadopcyjnego
- jeżeli sprawują opiekę nad osobą w wieku do ukończenia 18. roku życia legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji.
Zatem od 1 stycznia 2024r. Świadczenie pielęgnacyjne przysługiwać będzie jedynie w związku z opieką nad niepełnosprawnym w wieku do 18 roku życia.
Należy jednak zaznaczyć, że świadczenie pielęgnacyjne do którego prawo powstało przed
1 stycznia 2024 r. przyznane na podstawie dotychczasowych przepisów będzie nadal wypłacane, chyba, że osoba wymagająca opieki uzyska prawo do świadczenia wspierającego.
Osoby te zachowują również prawo odpowiednio do świadczenia pielęgnacyjnego albo specjalnego zasiłku opiekuńczego na zasadach obowiązujących do dnia 31 grudnia 2023 r., także w przypadku, gdy osobie nad którą sprawują opiekę zostało wydane nowe orzeczenie o stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie o niepełnosprawności. Warunkiem zachowania prawa do świadczeń na zasadach obowiązujących przed dniem 01-01-2024 r. (kontynuacja dotychczasowego świadczenia przy decyzjach wydanych na czas ważności orzeczenia), jest złożenie wniosku o nowe orzeczenie o stopniu niepełnosprawności albo o niepełnosprawności w terminie 3 miesięcy od dnia następującego po dniu, w którym upłynął termin ważności dotychczasowego orzeczenia o stopniu niepełnosprawności albo orzeczenia o niepełnosprawności, a następnie złożenie wniosku o ustalenie prawa do świadczeń w terminie 3 miesięcy, licząc od wydania orzeczenia o stopniu niepełnosprawności albo o niepełnosprawności.
Prawo do specjalnego zasiłku opiekuńczego na zasadach określonych w ust. 1-3 przysługuje również po upływie okresu zasiłkowego na który prawo zostało przyznane, jeżeli wniosek o ustalenie prawa do specjalnego zasiłku opiekuńczego na nowy okres zasiłkowy zostanie złożony w terminie 3 miesięcy od dnia następującego po dniu, w którym zakończył się dotychczasowy okres zasiłkowy
Świadczenie pielęgnacyjne a praca zarobkowa
Zmiany wprowadzone ustawą o świadczeniu wspierającym dają możliwość podjęcia pracy zarobkowej przez opiekuna osoby z niepełnosprawnością, mimo pobierania świadczenia pielęgnacyjnego.
Także pobieranie przez opiekuna własnych świadczeń emerytalno-rentowych nie będzie miało wpływu na jego prawo do świadczenia pielęgnacyjnego.
Należy jednak pamiętać, że dotyczy to osób, które będą pobierać świadczenie pielęgnacyjne przyznane na nowych zasadach tj. obowiązujących od 01-01-2024r.
Więcej niż jedno dziecko z niepełnosprawnościami
Od stycznia 2024 r jeśli rodzic/opiekun sprawuje opiekę nad więcej niż jednym dzieckiem z niepełnosprawnościami, świadczenie pielęgnacyjne będzie podwyższane o 100 proc. na drugie i każde kolejne dziecko z niepełnosprawnościami.
Podstawa prawna:
1. Ustawa o świadczeniach rodzinnych z dnia 28 listopada 2003 r. (Dz.U. z 2024 r. poz. 323)
2. Ustawa o świadczeniu wspierającym z dnia 7 lipca 2023r. ( Dz. U. z 2023 poz. 1429)
ILE
W 2024r. świadczenie pielęgnacyjne przysługuje w kwocie 2988 zł miesięcznie i podlega corocznej waloryzacji.
NIEZBĘDNE DOKUMENTY
- wniosek o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego
- orzeczenie o niepełnosprawności albo orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności,
- inne dokumenty niezbędne do ustalenia prawa do świadczenia w zależności od sytuacji rodziny
Świadczenie pielęgnacyjne
- Przejdź do - strona Poprzednia
- Przejdź do - strona Następna
- Pobierz artykuł w formie pliku Pdf
- Drukuj treść tego artykułu
- Powrót do poprzedniej strony
- Kontakt na stronie Kontakt